Що таке домен верхнього рівня? (TLD)

Що таке домен верхнього рівня? (TLD)
Що таке домен верхнього рівня? (TLD)

Формування коректного доменного імені сайту дуже важливе. WEDEX розповість про те, що таке TLD та як його використати в просуванні бренду.

Що таке домен верхнього рівня

Абсолютно всі домени в мережі Інтернет формуються з декількох складових частин, власне ті самі рівні, включно із найвищим. Рівні відокремлюються один від одного звичайною крапкою. Але для чого вони потрібні та до чого тут адреси верхнього ступеню?

Система рівнів в доменному імені використовується для систематизації інтернет-адрес. Завдяки чіткій ієрархії сайтів за імʼям відбувається їхня підтримка та адміністрування, якою займається міжнародна організація ICANN. Це некомерційна організація, задача якої полягає в регулюванні питань, повʼязаних із адресами верхнього рівня, IP-адресами тощо.

Будь-яке імʼя сайту має як мінімум два рівні адреси. Втім, кількість рівнів може залежити від напрямку сайту, умов користування чи потреб власника. До прикладу адреса нашого сайту – wedex.com.ua. Ця адреса має такі складові частини:

  • wedex – адреса третього рівня або Third-Level Domain. Ця складова частина також називається основним імʼям сайту.
  • com – адреса другого рівня або Second-Level Domain. Є скороченням від слова «commercial» та часто використовується для комерційних сайтів.
  • ua – той самий домен верхнього, першого або найвищого рівня або Top-Level Domain. У випадку з нашим сайтом це символьний код для України.

Третій та другий рівні адрес можна вигадати самостійно, таку можливість надають компанії-реєстратори. А ось домен верхнього або першого рівня або TLD доведеться вибрати серед запропонованих, адже TLD є чітко визначеними тією самою компанією ICANN.

Види доменів верхнього рівня

Найголовнішими у мережі Інтернет є саме TLD, тобто найвищий ступінь доменів. Ці адреси ще називають доменами верхнього рівня кореневої зони мережі.

Загальні адреси верхнього рівня

Під загальними адресами першого або верхнього рівня маються на увазі TLD, які позначають яку-небудь сферу сайту. Найпоширеніші приклади:

  • .com – напопулярніший TLD. Трохи вище пояснено походження назви. Велика кількість сайтів використовує .com навіть якщо не відноситься до комерційної сфери – настільки ця адреса верхнього ступеню асоціюється із самою сутністю Інтернету. Приклади: facebook.com, google.com.
  • .org – скорочення від «organization». Адреса верхнього або найвищого рівня, призначена для сайтів громадських та некомерційних організацій. Приклади: wikipedia.org, redcross.org. Приклади: wikipedia.org, mozilla.org.
  • .net – замислювався як TLD для веб-сайтів, які ведуть якусь діяльність безпосередньо в мережі та про мережу, але згодом став загальноприйнятою адресою найвищого ступеню для різних напрямків. Приклади: sourceforge.net, behance.net.
  • .io – з початку призначався як адреса верхнього рівня для територій Британії в Індійському океані, але згодом набув популярності серед технологічних стартапів та компаній. Приклади: метеорологічний сервіс tomorrow.io.
  • .co – ця адреса верхнього рівня використовується як скорочення від «компанія» чи «корпорація», хоча назначалася для позначення Колумбії. Інколи використовується як швидка альтернатива .com. Приклади: bitly.co, over.co.

Зарезервовані та національні адреси верхнього рівня

Також виділяють зарезервовані адреси найвищого рівня. До них відносяться простір імен верхнього рівня для державних установ та підприємств. Для того, щоб зареєструвати сайт з таким TLD необхідно мати відповідні дозволи від держави:

  • .gov – скорочення від «government», тобто уряд. Адреса верхнього рівня .gov призначений виключно для урядових порталів та сайтів США. В інших країнах формування такого домену верхнього рівня відбувається так: .gov + кодове позначення країни. Приклади: whitehouse.gov, fbi.gov.
  • .edu – скорочення від «education», тобто освіта. Адреса найвищого рівня .edu та похідні від нього (из кодовим позначенням держави) призначений тільки для акредитованих освітніх установ, тобто школ, університетів або інститутів. Приклади: harvard.edu, mit.edu.
  • .bank – це адреса верхнього рівня вимагає офіційного підтвердження, що заявник працює у банківській сфері. До цього типу імен також відносять .insurance. Приклади: wellsfargo.bank, usbank.bank.

Перелік зарезервованих найменувань верхнього рівня досить великий, але доменні реєстратори зазвичай повідомляють клієнтів про необхідність надати відповідні документи.

Окремо стоять домени верхнього рівня, які були зарезервовані конкретними державами. Такі адреси найвищого ступеню добре знайомі майже кожному, адже вони зазвичай складаються з двозначного коду. Навідміну від урядових TLD, національні домени верхнього рівня все ж можна зареєструвати звичайній людині, але така процедура більш складна.

Для отримання доступу до адреси верхнього ступеню від користувача може потребуватися надати документи, що свідчать про права власності на товарну марку, громадянство чи резидентство. У більшості випадків швидше та простіше сформувати адресу сайту із поширеним доменом верхнього або першого рівня і додати після нього, наприклад, .ua, що відноситься до простору адрес України.

Зверніть увагу! TLD вважається національним, якщо його кінцівка містить код країни. Приклади: **.ua (tabletki.ua, i.ua, robota.ua). Це стосується всіх TLD у доменній зоні України, включаючи піддомени, як-от **.com.ua чи **.gov.ua.

Трохи про формування субдоменів

Субдомени це адреса, який є частиною основного домену. Найпростіший приклад: ваш сайт має три версії – україно-, англо- та польськомовну. Для більш гнучкого налаштування цих версій можна створити піддомен основного сайту. Виглядати це буде наступним чином:

  • example.com – основний домен сайту з адресою верхнього ступеню, за замовчуванням встановлена українська мова.
  • en.example.com – адреса для англійської мови. Зверніть увагу на префікс «en», який і повідомить користувачу про те, що це англомовна версія. Адреса верхнього ступеню не змінюється.
  • pl.example.com – аналогічно до попереднього пункту, префікс «pl» вказує на наявність польської мови.

Перевагою формування субадрес є можливість додаткової індексації сторінок пошуковиком. Іншим варіантом використання піддоменів може стати винесення окремих сторінок на власний субдомен.

Звʼязок TLD та DNS

Поняття домену верхнього рівня та DNS тісно повʼязані. Спочатку зʼясуємо що таке DNS.

DNS це абревіатура від Domain Name System, що означає система доменних імен. Саме DNS відповідає за перетворення людиночитаних посилань та адрес на зрозумілу компʼютерам IP-адресу.

Простими словами, DNS це така собі «телефонна книга» Інтернету з усіма наявними адресами сайтів. Адреси верхнього рівня виступають в ролі вказівників для DNS. Без TLD неможливо забезпечити ефективну ієрархію DNS мережі та формування посилань.

Для стабільної індексації сайту за адресою верхнього рівня слід обирати перевірених DNS-провайдерів. Саме вони забезпечать стабільну роботу DNS-сервера, а також допоможуть захистити від шахрайських дій із адресою вашого сайту.

Також існує таке поняття як DNSSEC, яке представляє з себе додаткові параметри безпеки DNS, які слід налаштувати для запобігання підміни DNS-записів.

Ще одним прикладом використання DNS для забезпечення безпеки сайту буде використання декількох DNS-серверів. У випадку проблем з одним DNS’ом, інший продовжить забезпечувати доступ до сайту.

Як правильно вибрати домен найвищого рівня

Домени верхнього рівня вказують на тематику сайту. Завдяки правильному формуванню імені з використанням домену найвищого рівня імовірніше залучити вашу цільову аудиторію.

TLD слід обрати виходячи з тематики та напрямку сайту. Наприклад, ви ведете комерційну діяльність і вам потрібен інтернет-магазин. Тоді формування адреси з доменом верхнього рівня .com або .com.ua буде більш влучним варіантом.

Якщо потребується створити блог чи вузькопрофільний сайт, то слід звернути увагу на домени вищих рівнів, які більше деталізують напрямок. Приклади: .me, .photo, .online, .education, .design.

Перед реєстрацією адреси верхнього рівня слід вивчити нішу та зрозуміти для якої цільової аудиторії створюється сайт. Наприклад, якщо конкуренти на вашому напрямку не використовують TLD .com.ua, а замість нього частіше зустрічається .org.ua чи просто .org, то краще використати другий варіант адреси верхнього ступеню.

Коректне формування доменного імені з адресою першого рівня для малого бізнесу також вкрай важливе. Якщо умовне видавництво The New York Times може дозволити собі використання досить абстрактної адреси nytimes з адресою найвищого ступеня .com, то виробник мʼясних виробів чи флорист – ні. В такому випадку доцільніше формування більш зрозумілої адреси з використанням доцільного для ніші домену верхнього рівня.

Вплив доменів на SEO

Однозначної відповіді на питання «Наскільки великий вплив адреси верхнього рівня на SEO-оптимізацію?» немає. Але правильно сформований домен з адресою верхнього рівня має важливе значення як для бренду в цілому, так і для SEO-оптимізації. Ключовими критеріями виступають довжина назви сайту з урахуванням найвищого рівня, зрозумілість цієї назви та належність до тематики верхнього ступеню до назви.

Наявність ключового слова, яке допоможе зрозуміти належність сайту до ніші це добре, але зловживати цим не можна. Занадто довгі та неприродні назви також негативно вплинуть на показники CTR та результативність рекламних кампаній.

Що серйозно впливає на SEO-просування сайту у пошукових системах:

  • Регіональна привʼязка – наявність в TLD коду країни напряму впливає на ранжування сайту роботами Google. Наприклад, домени першого рівня .ua імовірніше буде потрапляти у пошукову видачу українців, ніж німецькі сайти з адресою верхнього ступеню .de. Загальні домени верхнього рівня, як-от .org, .com чи більш нові .tech, .online добре працюватимуть із сайтами без привʼязки до регіону, але вплив на SEO буде менш локалізованим.
  • Імʼя домену – адреса сайту повинна бути короткою та влучною. Наявність ключових слів в імені має сенс, але з останніми оновленнями алгоритмів Google цей вплив значно зменшився.
  • Бренд – домен повинен асоціюватися з брендом. Це допоможе створити довгострокову стратегію SEO через впізнаваність бренду.
  • Наявність декількох доменів – якщо бренд має декілька адрес, важливо, щоб усі вони коректно «перелінковувалися» на основний. В іншому випадку зʼявляється ймовірність розділення та втрати трафіку.
  • Історія домену – для пошуковиків вкрай важлива історія домену. Старі адреси мають більшу вагу для пошукових систем, якщо на цих сайтах здавна публікувався якісний контент.

У вас є сайт, але він не приносить достатньо клієнтів?

Замовте SEO-оптимізацію від WEDEX – налаштуємо ваш сайт так, щоб він займав вищі позиції в Google і залучав більше трафіку. Не дозволяйте конкурентам випередити вас!

Як зареєструвати домен верхнього рівня

Для реєстрації домену найвищого рівня вам знадобляться послуги компанії-реєстратора. В мережі представлено багато фірм, які пропонують подібні послуги, тож краще звернути увагу на відомі компанії з високим рейтингом довіри користувачів.

Для спрощення життя клієнтам, реєстратори досить часто пропонують послуги хостингу. Це має сенс, адже ви не тільки зможете швидко зареєструвати адресу сайту, а й розпочати роботу над сайтом якомога швидше. Втім, децентралізація послуг хостингу та реєстрації домену є більш безпечним рішенням.

Питання безпеки та захисту доменів

Для того, щоб домен разом із хостингом слугував вам роками та приносив користь бізнесу, слід згадати про базові правила компʼютерної безпеки:

  • До всіх сервісів, які відносяться до вашого хостингу слід мати двофакторну авторизацію, включно і з поштами.
  • Надійний пароль, доступний лише уповноваженим вами особам.
  • Наявність резервного копіювання на хостингу.
  • Вхід у будь-які адміністративні панелі сайту чи хостингу слід здійснювати через власну систему.
  • Оновлення ПЗ сайтів та конструкторів сайтів конче важливо – в них містяться покращення безпеки сайту.

Що стосується безпосередніх загроз саме домену, то ось деякі приклади:

  • фішинг
  • DDoS атаки
  • шкідливе ПЗ, яке може завдати шкоди записам DNS.

Майбутнє доменів верхнього рівня

Інтернет розвивається, а разом і з ним створюються нові цікаві ініціативи від ICANN. Так, починаючи з 2011 року ICANN на постійній основі проводить заходи ініціативи New gTLD. Ця програма направлена на розширення та уточнення загальних імен верхнього рівня. Так, відносно нещодавно зʼявилися такі TLD, як .computer, .photo, .coffee, .life, .guitars та багато інших.

Завдяки цим рішенням зʼявилося багато TLD, які дозволять бізнесу краще виділятися на тлі конкурентів, а також додати більше контексту до доменного імені верхнього рівня.

Висновки

Вибір домену верхнього рівня – важливий крок у формуванні бренду та розвитку бізнесу. З цього матеріалу ми дізналися які домени краще використовувати для конкретних напрямків, чому для реєстрації деяких TLD потрібен паспорт та документи, а також як саме домен впливає на SEO. Залишайтеся з WEDEX та дізнайтеся про інші корисні інструменти інтернет-маркетингу!

Олександр Романенко
Team Lead/Senior SEO-спеціаліст
комерційна пропозиція

    SEO-просуванняКопірайтингSMM-просуванняРозробкаКонтекстна рекламаДизайн
    Digital новини в нашому телеграм-каналі
    Інтернет-маркетинг
    простою мовою
    підписатись
    Інші статті автора
    24/12/2021
    XPath — це така мова запитів до елементів XML або HTML документа. Робота XPath-запитів побудована декларативною мовою запитів, тобто, щоб отримати потрібні дані необхідно лише коректно поставити запит, що описує ці дані, а все інше зробить інтерпретатор мови XPath.

    Верстка сайту – це процес створення структури та зовнішнього вигляду веб-сторінок за допомогою мови розмітки HTML, каскадних таблиць стилів CSS та інших технологій. Це важлива частина веб-розробки, яка забезпечує правильне відображення контенту на різних пристроях та браузерах.

    10/04/2023
    Мікророзмітка, також відома як структуровані дані, - це мова, яку використовують пошукові системи для читання і розуміння вмісту ваших сторінок.

    Останні статті по #SEO
    24/04/2025
    Зазвичай, для аналізу різного роду даних (мета-теги, ключі тощо) SEO-спеціалісти використовують різноманітні сервіси по типу SEMRush, Serpstat чи Ahrefs. Але весь потужний функціонал цих інструментів не завжди доречний для якихось невеликих або повсякденних задач SEO.

    23/04/2025
    Інтент пошукового запиту у SEO — сенс, який користувач вкладає в свій запит до пошуковика. Інакше інтент можна назвати метою, наміром, в якомусь сенсі навіть болем користувача.

    01/04/2025
    iFrame — це простий спосіб зробити сторінки сайту або блогу інтерактивним. Але чи є тег iFrame безпечним для SEO вашого сайту? Навколо цього питання є декілька неоднозначних позицій, з якими ми спробуємо розібратися в цьому матеріалі.

    WhatsApp Telegram Viber Почати розмову