Neeva: утопія чи революція у світі пошукових систем?

#SEO 13 August 2021 Оцінити статтю

Не так давно в мережі з’явилася інформація про запуск нового пошуковика під назвою Neeva. Засновники цього проекту, колишні топ-менеджери Google Шрідхар Рамасвамі та Вівек Рагхунатан, вирішили переглянути концепцію всього сучасного пошуку інформації в інтернеті та створили стартап із розробки нової пошукової системи.

Neeva - мємчик

Особливості Neeva

Як заявлено – основною відмінністю Neeva стане повна відсутність пошукової реклами і вбудованих трекерів дії користувачів. Проте сама пошукова система буде платною – близько 5$, із пробним безкоштовним періодом у 3 місяці.

Для вітчизняного користувача, розпещеного торрентами та іншими принадами піратського життя може стати у новинку таке зміщення акцентів у бік абонплати. Швидше за все, на території СНД продукт виявиться мало затребуваним і не знайде належної популярності в широких колах.

Передумови появи Neeva

Розібратися в причинах появи проекту нам дозволить фінансова статистика Google за останні 10 років і невеликий екскурс в історію цієї пошукової системи. Почнемо з другої.

Якщо Ви користуєтеся Google більше 10 років, то могли помічати суттєві метаморфози у пошуковій видачі, пов’язані з кількістю реклами та варіантами її відображення.

Наприклад, у 2007 рекламні блоки виглядали так:

Рекламні блоки пошукової системи Google у 2007 році

Всі рекламні блоки мали відмінні риси та наочно відрізнялися від результатів пошуку органічного.
Зараз рекламні оголошення «навчилися» непогано наслідувати звичайним сніпетам, тому навіть впевнений користувач іноді випадково може натиснути на рекламу, не помічаючи відповідного позначення.

Рекламні блоки пошукової системи Google у 2021 році

Також з’явилася низка додаткових блоків, які іноді відтісняють результати органічного пошуку аж до другого візуального екрану.

Слід зазначити, що крім видимого впливу реклами, пошуковик став повним додаткових інструментів, наприклад, трекери, які відстежують дії та інтереси користувачів у комерційних цілях.

В цілому, Google став ставитися більш «лояльно» до сайтів, які використовують платну рекламу. В окремих випадках справа сягала гучних судових розглядів.

У контексті цього важливо враховувати монопольне становище компанії в цілій низці країн

Звичайно, все це спричинило серйозне зростання фінансових показників компанії:

Офіційний звіт Alphabet за перший квартал 2021 (компанія-власник Google)

*Офіційний звіт Alphabet за перший квартал 2021 року (компанія-власник Google)

З цікавого тут слід виділити прибуток за рекламу, що виріс майже на чверть, порівняно з аналогічним періодом 2020-го. У торішньому звіті також було серйозне зростання із $24 млрд до 32 $ млрд.

Всі ці фактори та закономірності дозволяють зробити висновок, що найближчим часом Google буде тільки примножувати частку рекламного сегмента, на користь комерційної складової.

На ґрунті цих метаморфоз і народилася Neeva, яка ставить перед собою мету зайняти нішу якісного органічного пошуку та переглянути поняття релевантності у бік корисного контенту.

SEO та Neeva. Проблеми на перших етапах розвитку

Реклама дійсно негативно впливає на якісні результати органічного пошуку, це факт. При цьому не можна забувати і про її позитивні сторони, наприклад, істотну допомогу у розвитку нових сайтів. Особливо це актуально, якщо йдеться про конкурентні ніші.
То як же автори Neeva збираються сприяти новим учасникам видачі? З цим питанням я звернувся особисто до них. Відповідь була наступною (перекладено):

«Відмовившись від реклами, ми можемо заборонити компаніям платити за розміщення в наших результатах пошуку, що, як ми сподіваємося, призведе до більшої глибини та різноманітності релевантних результатів для цього запиту.
Щодо конкуренції, ми щойно запустили партнерську програму для заохочення дрібніших учасників, які надають якісний контент та результати. Для отримання додаткової інформації про це, ознайомтесь з нашим недавнім постом в блозі!»

Посилання на відповідну статтю в їхньому блозі: https://neeva.com/blog/supporting-humanitys- curiosity-with-quality-content
Поки що складно судити про подібні рішення, але, швидше за все, все зведеться до великої кількості агрегаторів і маркетплейсів на першій сторінці, бо поняття «якісний» контент – це дуже розтяжне, особливо в комерційних нішах і не є прерогативою тільки нових проектів. До того ж, дуже малоймовірно, що Neeva відмовиться від інших факторів ранжирування для виключного контенту.

Підсумок

Буде дуже цікаво простежити за розвитком Neeva. Але інтерес цей буде більшим як до соціального проекту (як його, поки що, і позиціонують автори), ніж реальному конкуренту Google. Хоча зовсім не виключено, що група з 60 осіб, згодом, зможе перевернути наше уявлення про пошук інформації у всесвітньому павутинні.

Олександр Байчук SEO спеціаліст
схожі статті
підписатися:
Поради щодо аналізу ключових фраз
Поради щодо аналізу ключових фраз
# SEO
Що краще для сайту: зворотні посилання чи контент?
Що краще для сайту: зворотні посилання чи контент?
# SEO
3 способи створити карту сайту – sitemap.xml
3 способи створити карту сайту – sitemap.xml
# SEO
Коментарі